Hírek - balubuvár

BALU BÚVÁR KLUB
- 20 960 4935 -
Tartalomhoz ugrás

Főmenü:

Hírek

Hírek-Ujdonságok
A római kori roncsot Cabrera szigeténél fedezték fel
- jelentette be a víz alatti régészekből álló kutatócsapat pénteken sajtótájékoztatón.

"Tudomásunk szerint ez az első alkalom, hogy elsüllyedése óta érintetlen hajóroncsot találnak spanyol vizeken" - hangsúlyozta Javier Rodríguez archeológus.


A roncsot halászok fedezték fel tavaly, az első vizsgálatokat múlt áprilisban végezték egy víz alatti robot segítségével. Októberben a búvárrégészek is alámerültek, és körülbelül 2000 fényképet készítettek a 70 méteres mélységben fekvő roncsról. Odalent mintegy kétezer amforát és kisebb agyagedényt találtak, előbbiek valószínűleg Észak-Afrikában készültek, utóbbiak pedig Portugália déli részéről származhatnak. Élelmiszert szállítottak bennük.

A feltételezések szerint a hajó Afrikából tartott a kontinensre, Spanyolországba vagy Franciaországba, és a rossz idő okozhatta vesztét.

https://youtu.be/t5e4MliYrXg

----------------------------------------------------------------------------------------
Giga delfinpusztulás Új-Zélandon
Környezetvédelem 2017. február 16.
Több több száz delfin pusztult el a lelkes önkénetesek áldozatos munkájának ellenére.

Négyszáznál is több (más források 650-et említenek) gömbölyűfejű delfin vetődött partra egyszerre Új-Zélandon. A szigetország történetének legdrámaibb ilyen balesete Nelson mellett történt, és a bálnák nagy része elpusztult, bár jelentős részüknek sikerült a dagállyal visszajutni a mélyebb vízbe. Az emberek kétségbeesve próbálták megmenteni a még életben lévő állatokat. Önkéntesek százai dolgoznak azon, hogy ne száradjanak ki a partra vetődött bálnák ( videó az oldalon ), de több száz példány ennek ellenére a parton pusztult. Az új-zélandi természetvédelmi minisztérium emiatt lezárta a tengerparti szakaszt, mert attól tartanak, hogy a melegben gyorsan oszló állattetemek felrobbannak.

A tetemek eltakarításán dolgozó szakember, Mike Ogle elmondta, hogy az elpusztult állatok elég csúnya látványt nyújtanak, a bomlás során felfújódó gyomruk felrobban, és ha az ember a tetem közelében áll, "nem túl kellemes, ha egy ilyen 'zsigerbombát' kap az arcába".


----------------------------------------------------------------------------------------
Átadták a víz alatti szoborparkot Lanzarote szigete mellett.

Vannak, akik szerint semmi helye nincs mesterséges létesítményeknek a tenger fenekén, hiszen a víz alatti világ maga a csoda. Ám sok helyen működnek jól a mesterséges zátonyok: új élőhelyet teremtenek, és nem utolsósorban szép pénzt hoznak, tehát egyre-másra születnek ezek.

A brit alkotó, Jason deCaires Taylor a víz alatti szobrok telepítésének legismertebb képviselője. Mexikóban, Granadán láthatóak alkotásai, ám mostanában hozzánk közelebb dolgozott egy monumentális projekten: a Kanári-szigetekhez tartozó Lanzarotén kérték fel egy szoborpark megálmodására és telepítésére. Lanzarote különleges sziget, a víz felszíni látképet egy híres helyi művész, Cesar Manrique víziója határozza meg, s most a tengerben is egy alkotó kezébe került az irányítás- de értelemszerűen olyan helyen, ahol semmilyen természetes élőhelyet nem érint károsan a szobrok felállítása.

Hosszú időn át tartott a több száz szobor elkészítésével, elhelyezésével járó munka, amiről már korábban láthattunk képeket, de most befejezetté nyilvánították. A Lanzarotét vezető Pedro San Gines személyesen adta át idén januárban a Playa Blanca előtt levő Museo Atlantico nevű szoborparkot, amit csak búvárok tudnak bejárni.

Az alkotások reflektálnak napjaink kihívásaira, van itt játszótér ahol öltönyös üzletemberek szórakoznak, menekültekkel teli csónak, fal felé tartó emberek, egymásra fektetett, életnagyságú emberszobrokból álló hatalmas kör. Bizonyára izgalmas lehet végigúszni ezt a különleges tárlatot, ami az évek alatt folyamatosan változni, módosulni fog, ahogy a tenger élővilága meghódítja magának ezt a területet.

Lanzarote szigete könnyen elérhető Magyarországról is, jelenleg az egyik fapados légitársaság indít oda járatokat, de átszállással is egyszerűen el lehet oda utazni, nyomott áron. Így aki kíváncsi erre a búvárlátványosságra, be is tervezhet egy utat az egész évben korrekt merülési lehetőséget kínáló szigetre.
Búvárkodás Maldívon
Utazási élmények 2017. január 29.
Sokak álma búvárkodni a Maldív-szigetek vizein, nézzük mire számíthatunk.

A Maldív-szigetek minden utazó bakancslistáján előkelő helyet foglal el. Hófehér korall homokos szigetek pálmafákkal, körülötte a türkízkék tenger, a nagybetű képeslapokból ismert nyaralás, ahogy mindenki elképzeli. A búvárokat pedig olyan ritkaságok csábítják ide, mint a cetcápa, mantarája. A levegő egész évben 25-30 fok körül alakul, a víz hőmérséklete se csökken 26-27 fok alá, így hidegre nem kell készülni, inkább az esős évszakra figyeljünk, amely május-augusztus között alakul. A látótávolság többnyire 20m felett, bár időszaktól függetlenül belefuthatunk gyengébb, akár 10 méter körülibe még a külső vizeken is, az atollok belsejében pedig még inkább.

Stefi barátunk 2009-ben írt egy kiváló leírást Cápák a mosógépben címmel , érdemes elolvasni a még mindig aktuális írását. A merüléseknél talán nincs eléggé kiemelve, de a Maldív merülések jelentős része áramlásos. Az igazi nagyágyú látnivaló esetén ez az áramlás brutális is lehet, miközben 30 méter környékére kell lemerülni meglehetősen gyorsan, ezért kezdők számára ezek nem ajánlottak. A hajós szafarik esetén ezek a merülések többségében vannak, szállodák esetén van esély békésebb merülésekre, cserébe nem biztos, hogy láthatjuk a nagybetűs látnivalókat, de ez sem feltétlen igaz! A cetcápát például akár a felszínen sznorkellel lebegve a sekély vízben is elcsíphetjük, ahogy szirtcápákat is láthatunk, csak megfelelő szigetet kell választanunk.

A leglátványosabb merülések az úgynevezett csatorna merülések, amikor két korallsziget közötti csatorna szélén kb. 25-35 méter mélyen élvezi az ember a látnivalót. Talán nem meglepő, de itt komoly áramlásra számíthatunk - a jó hír viszont, hogy minél erősebb az áramlás, annál szebb látvány várható. Komoly áramlás alatt azt kell érteni, hogy esélytelen szembeúszni vele, a reduktortömlőt rángatja a sodrás. Ha nincs áramlás, nicsenek cápák, ha durva az áramlás akkor viszont akár rajokban is vitorláznak ezek a csodálatos állatok közvetlen előttünk.


Mire számíthatunk a merüléseken az áramlás mellett? Nos, ha nem is száz százalékos biztonsággal, de szinte biztosan fogunk látni mantaráját, cetcápát, kis szerencsével rajokba "repülő" sas vagy mobula rájákat, delfineket. Ezen felül garantáltan sok asztal méretű tüskésráját, dajkacápát, fehér és fekete úszójú szirtcápa, szürkecápa is rengeteg van, és persze teknősöket akár hatalmas példányokat is. Akit az apró élőlények vonzanak, szintén megtalálhatja a számítását - bár ilyen merülésre nehéz lesz meggyőzni a búvárcsapatot, miközben mindenki a nagyvadak bűvöletében él. Ha makrózni akarunk, válasszunk megfelelő szigetet a nyaraláshoz, de méginkább más országot - például Indonéziát.

Egyébként ha már fotózás. Készüljük fel arra, hogy a merülések jó része nem kimondottan fotósbarát. Az erős áramlás megnehezíti a jó képek elkészítését, nem nagyon van idő vagy lehetőség beállításokkal próbálkozni, és sokszor az állatok sem jönnek elég közel egy jó kép elkészítéséhez. Áramlásban a vakukart a víznyomás kitekergeti, sodródáskor is kényelmetlen a saját és környezetünk védelme mellett még a kiterjedt és sérülékeny fényképezőt is védeni. Praktikusabb egy videokamera, manapság úgyis sláger az akciókamera (gopro és társai) amely kis mérete miatt kevésbé zavaró, mint egy méteres karokkal az áramlásba kapaszkodó fényképezőgép. Az okos búvár pedig nem visz semmit, inkább elkéri másoktól a felvételeket és csak élvezi a felejthetetlen látnivalókat :)

A Maldív szigeteken az éjszakai merülés aránylag ritka. Egyrészt az áramlás, másrészt a mélység és a többnyire felszín alatt kezdődő zátonyok miatt ritkán kivitelezhető, viszont ha a túra részét képezi, semmiképp ne hagyjuk ki, mert felejthetetlen élményben lehet részünk. Egyik népszerű éjszakai merülőhely az Alimatha Jetti, ahol méretes viszont teljesen ártalmatlan dajkacápát, hatalmas tüskésráját biztosan láthatunk, de gyakorlatilag bármi, akár mantarája is megjelenhet a néha sajnos százas nagyságrendben merülő búvárok lámpáinak fénycsóvájában.


Szafarihajó
Szafarihajó - további képekhez klikk!
A maldív szafariról pár szót ejtenék. A hajók széles skálán mozognak, találhatunk kisebb, olcsóbb variációt ahol például csak közös fürdőszoba, wc van és eltölthetjük a nyaralást többszintes, saját fürdős, jacuzzis hajón is. Ami viszont szinte minden szafarihajóra jellemző, hogy a búvárkodás nem onnan történik. A lakóhajóhoz egy Dhoni-nak nevezett többnyire hatalmas fedett platóval rendelkező hajó csatlakozik a túra során, a búvárfelszerelésünk azon található, a palacktöltés ott végzik - többnyire a pihenő utasoktól eltávolodva, hogy ne a fülükbe zörögjön a kompresszor, és csak a merülés előtt térnek vissza a hajóra. A beöltözés, készülődés a Dhonin történik, ahova többnyire csak a fotós, videós cuccot visszük magunkkal, merülés után pedig frissítőt, törölközőt kapunk arra a néhány percre, amíg a lakóhajót újra elérjük. A megoldás egyetlen hátránya, ha a felszerelésünkön akarunk valami matatni, ez napközben csak közvetlen a merülés előtt oldható meg, mert a Dhoni nincs a hajó közelében.

A szafari hajókon jellemzően napi 3 merülés zajlik és a napi menetrend meglehetősen kötött. Kora reggeli merülést a bőséges reggeli követi, majd még ebéd előtt még egy merülés. Ebéd után némi pihenő, majd a harmadik merülés, 4 óra körül vége is a napi búvárprogramnak. Ez elég feszített tempó, cserében a Vörös-tengeri szafarikkal ellentétben délután-este lehetőségünk van kimenni egy-egy képeslapra illő gyönyörű pálmafás korallszigetre. Itt lehetőség van napozni, sétálni, sznorkelezni a tűrkízkék kellemes meleg tengerben - vagy épp elkölteni a BBQ vacsorát, amit a legénység a szigeten szervíroz. Így a búvárszafari sem kizárólag a búvárkodásról szól, ugyanúgy élvezhetjük a csodálatos Maldív szigetvilág adta élményeket is, nem kell szigetre és szállodába mennünk.

Köszönet :https://www.divecenter.hu nak
Tel:+36 20 960 4935 balubuvar@gmail.com
Vissza a tartalomhoz | Vissza a főmenühöz